روف گاردن چیست؟ | اجرای روف گاردن در تهران |گروه معماری آرسس

طراحی فضای سبز در تهران

محوطه سازی برای ویلا،

تنظیم و طراحی عناصر مختلفی است که باعث می‌شود فضای باز در محوطه بیرونی یک ویلا به طرز خیره‌کننده‌ای جذاب و دلفریب باشد! شش عنصر ترکیبی شامل شکل زمین، سازه‌های عمودی، سازه‌های افقی، پوشش گیاهی، منابع آب و شرایط آب هوا، عواملی هستند که در روش‌های اجرای محوطه سازی برای انواع ویلا اهمیت دارند.
طراحی محوطه و فضای سبز برای ویلا یا یک ساختمان، یک شاخه تخصصی از حوزه ساخت ویلا در شمال است. محوطه سازی ویلا با طراحی باغ بسیار تفاوت دارد.
اگرچه هر دو به دانش و تجربه نیاز دارند، اما باغ با محوطه فضای سبز ویلا فرق می‌کند. برای هر دو باید هنر معماری به گونه‌ای متفاوت اجرا شود. اگر مالک یک ویلا در شمال هستید، وقت آن رسیده که برای زیباتر کردن محوطه ویلا دست به کار شوید. در این مسیر به مشورت بهترین طراحان نیاز دارید که کارشناسان اول خونه در کنار شما خواهند بود.

 

چگونه محوطه سازی کنیم” مقاله‌ای است برای کسانیکه قصد محوطه سازی دارند و زیبایی فضای خارجی منزل شخصی یا ویلایشان نیز به اندازه فضای داخلی‌اش برایشان اهمیت دارد. ما در قسمت وبلاگ اول خونه مقالات بسیاری را به صحبت در باب محوطه سازی اختصاص دادیم و حتی سبک‌های مختلفی در محوطه سازی را با شما دوره کردیم.

نورپردازی در محوطه سازی

حال در این مقاله نیز قرار بر این است افرادی را راهنمایی کنیم که قصد محوطه سازی در ساختمانشان را دارند، اما شاید نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند یا چه هزینه‌هایی در این پروژه در پیش خواهند داشت. بنابراین ما با ذکر مواردی، شما را در زمینه چگونگی یک پروژه محوطه سازی راهنمایی خواهیم کرد.
ارائه یک تعریف منظم و کامل از محوطه سازی می‌تواند مقدمه‌ای خوب برای این مقاله و چگونگی محوطه سازی باشد. به طور کلی محوطه سازی عبارت است از معماری نمای خارجی و فضای بیرونی ساختمان. در واقع می‌توان گفت همان سلیقه و همان ظرافتی که در طراحی فضای داخلی به کار رفته می‌شود، در معماری فضای خارجی و نمای بیرونی ساختمان یا همان محوطه سازی‌اش نیز به کار رفته می‌شود.
محوطه سازی جلوه ویژه و زیبایی خاصی به خانه یا ویلای شما می‌بخشد و این امکان را برایتان فراهم می‌کند که علاوه بر فضای داخلی خانه یا ویلایتان، از فضای بیرونی‌اش نیز استفاده کنید و لذت شب‌ نشینی‌های بلند تابستان و بهار و شب‌های خنک و بارانی پاییز و زمستان را به خوبی بچشید.
اما شاید برای اینکار نیاز به راهنمایی و آگاهی از مراحل محوطه سازی داشته باشید و بخواهید بدانید چگونه می‌توانید محوطه سازی کنید و با ایجاد چه تغییراتی می‌توانید بهترین شکل یک محوطه سازی را در فضای بیرونی خانه یا ویلایتان اجرا کنید.
پس با ما در این مقاله همراه باشید تا به شما پیشنهاداتی دهیم که ذهن شما را برای شروع پروژه محوطه سازی بازتر کرده و ایده‌هایی خلاقانه برای زیباتر کردن باغ یا حیاط منزلتان داشته باشید.

محوطه سازی در تهران

برای محوطه سازی چه آیتم‌هایی در اختیار دارید.

۱. محوطه سازی با گل و گیاه

کاشت گیاهانی یکدست و متناسب با فضا یکی از اقدامات مهم در محوطه سازی است و از جمله عواملی است که زیبایی فضا را چندین برابر می‌کند. بنابراین با یک طراحی زیبا در محیط و ایجاد فضایی خاص برای کاشت گیاهان می‌توانید یک بخش از پروژه محوطه سازی فضای بیرونی خانه یا ویلایتان را انجام دهید.

۲. محوطه سازی با ایجاد فضاهای تفکیک شده

یکی از جالب‌ترین مزایای محوطه سازی این است که می‌توانید با یک طراحی ویژه فضاهایی تفکیک شده در محیط به وجود دارید که هر کدام علاوه بر جلوه بخشیدن به محیط، کاربری جداگانه‌ای را به شما هدیه دهند. به عنوان مثال می‌توانید بخشی از فضاهای حیاط یا باغ‌تان را به فضاهایی غیر هم سطح با تزئینات ویژه تبدیل کنید.

۳. محوطه سازی با الاچیق

یکی از ُپرکاربردترین آیتم‌هایی که در محوطه سازی‌ها معمولاً دیده‌اید، استفاده از آلاچیق‌هایی با طراحی‌های مختلف در باغ یا حیاط است.
الچیق ها از محبوب‌ترین گزینه‌ها در محوطه سازی هستند.
آلاچیق‌ها علاوه بر زیبایی که به فضا می‌بخشند، راحتی بیشتری را هم برای ساکنین منزل به وجود می‌آورند.

 

۴. محوطه سازی با استخرها

ساخت یک استخر در فضای باغ و حیاط یکی از لوکس‌ترین گزینه‌هایی از است که طی پروژه محوطه سازی در فضا اعمال می‌شود. می‌توان گفت که محوطه سازی با برخی گزینه‌هایش محبوب است که یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های محوطه سازی استخرها هستند.
معمولاً ساخت یک استخر که ابعادش متناسب با فضای کلی محوطه بیرونی ساختمان است می‌تواند یکی از اقدامات جذاب شما در محوطه سازی منزل یا ویلایتان باشد. مخصوصاً اگر خانه شما یک خانه ویلایی شخصی باشد.
یکی از جالب‌ترین مزایای محوطه سازی این است که می‌توانید با یک طراحی ویژه فضاهایی تفکیک شده در محیط به وجود دارید که هر کدام علاوه بر جلوه بخشیدن به محیط، کاربری جداگانه‌ای را به شما هدیه دهند. به عنوان مثال می‌توانید بخشی از فضاهای حیاط یا باغ‌تان را به فضاهایی غیر هم سطح با تزئینات ویژه تبدیل کنید.

۵. محوطه سازی با آبنماها

در محوطه سازی که در سال‌های اخیر جزء محبوب‌ترین و پر استفاده ترین آیتم‌ها در محوطه سازی بوده است، نصب آبنماهایی است که در گوشه‌ای از حیاط شما قرار می‌گیرند و با جلوه خاصی ریزش آب را با اشکالی خاص برایتان به نمایش می‌گذارند. آبنماها معمولاً فقط بازی آب نیستند، بلکه می‌توانند نوعی باشند که با نورپردازی جذاب و خاصیت موزیکال بودنشان حال و هوای متفاوت و دلچسبی را در فضا برایتان ایجاد کنند.

۶. محوطه سازی با باربیکیو

طراحی باربیکیو برای حیاط، پشت بام و بالکن با ایده های مدرن

 

شاید برایتان جذاب باشد که در گوشه‌ای از فضای حیاط یا باغ خانه‌تان محلی ثابت داشته باشید که مختص به کباب کردن و صرف شام در دورهمی‌هایتان باشد.
ساخت باربیکیو ارزان | آموزش ساخت باربیکیو آجری | گروه آرسس
باربیکیوها انواع مختلفی دارند یکی از پُرطرفدارترین آیتم‌ها در محوط سازی هستند.
عکس باربیکیو برای ویلا - شومینه
اگر در حیاط یا باغ‌تان فضای کافی دارید می‌توانید یک دست میز و صندلی جمع و جور هم در نزدیکی محل باربیکیوتان تدارک ببینید تا به راحتی بتوانید دورهمی‌های خود به صرف ناهار یا شام را به راه بیاندازید.

 

باربیکیو | شومینه دلتا

۷. محوطه سازی با نورپردازی

نورپردازی محوطه باغ و ویلا - نکات قابل توجه نورپردازی محوطه باغ و ویلا - ورنانور

اگر بخواهیم صادق باشیم، نورپردازی بخش کامل کننده پروژه محوطه سازی است. تجربه نشان داده که هر محوطه سازی با یک نورپردازی صحیح و اصولی شمایل زیباتر و شیک‌تری پیدا کرده است که قابل مقایسه با محوطه سازی‌های ساده‌تر نبوده است.

نور پردازی باغ در طراحی فضای سبز

نورپردازی را می‌توانید به راحتی در هر بخشی از محوطه سازی‌تان به کار ببرید و نتیجه بسیار مطلوب کار را ببینید. به طور مثال نورپردازی بر روی دیوارهای اصلی حیاط، نورپردازی در مسیر ورودی از درب حیاط تا درب ورودی ساختمان، نورپردازی در حاشیه استخر یا آلاچیق. این‌ها نمونه‌هایی از نورپردازی در محوطه سازی هستند که نتیجه محوطه سازی را برایتان به مراتب شیک‌تر خواهند کرد.

نورپردازی محوطه بیرونی ساختمان | نورپردازی محوطه باغ | نورپردازی حیاط ویلا

موارد اشاره شده در بالا نمونه‌هایی از اقداماتی بود که شما می‌توانید در محوطه سازی فضای بیرونی ساختمان خود انجام دهید و سپس ببینید چه تاثیرات مطلوبی را در نمای خانه‌تان خواهند گذاشت. البته گفتنی است که تغییراتی که در محوطه سازی صورت می‌گیرند تنها به همین موارد اشاره شده خلاصه نمی‌شوند و از تنوع بالایی برخوردارند.

نور پردازی در دکوراسیون داخلی ویلا | انواع نور مناسب برای نورپردازی ویلا

به عنوان مثال در نمونه‌های خاص‌تری از محوطه سازی نمونه‌هایی وجود دارند که در آن‌ها حتی نهرهای شبیه سازی شده و برکه‌های کوچک نیز ایجاد شده است. همانطوریکه پیش‌تر نیز گفته شد، محوطه سازی گزینه‌های بسیار متنوعی دارد، اما آنچه در این بین حائز اهمیت است این است که شما چه میزان بودجه‌ای را می‌خواهید صرف محوطه سازی در خانه یا ویلایتان کنید. زیرا هر آیتمی که شما به محوطه سازی حیاط‌تان اضافه می‌کنید، هزینه‌ای مجزا از شما طلب خواهد کرد.

محوطه سازینورپردازی محوطه ویلا چه تاثیری بر افزایش زیبایی آن دارد؟ | وب سایت شخصی مهندس امین مقدم

بنابراین برای اینکه هم یک محوطه سازی دلخواه در فضای بیرونی ساختمانتان داشته باشید و هم خود را از دام هزینه‌های بیشتر در امان بدارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با در نظر گرفتن بودجه‌ای که برای این کار کنار گذاشته‌اید و فضایی که در اختیار دارید، مناسب‌ترین گزینه‌ها را برای محوطه سازیتان انتخاب کنید. منظور از گزینه‌های مناسب گزینه‌هایی است هم برایتان کاربردی است و هم به زیبایی فضا می‌افزاید و در عین حال اضافی و بلا استفاده نیز نیست.

معرفی انواع نورپردازی کف حیاط و نکات مهم در اجرای آن - ویکی ساختمون

معماری منظره یا همان محوطه سازی برای ویلا یه حرفه سازماندهی شده و تخصصی است. کسی که به عنوان طراح فضای سبز فعالیت می‌کند می‌تواند در حوزه طراحی باغ، طراحی منظره، انتخاب بهینه پوشش گیاهی، انتخاب عناصر دکوراسیون فضای سبز و بسیاری موارد دیگر به خوبی فعالیت کند. امروزه اصطلاح معماری فضای سبز در میان طراحان ساختمانی، شناخته شده است.

بازسازی دیوار های با غ

زیباترین نما را می‌توانید با اصول طراحی و محوطه سازی برای ویلای خود ایجاد کنید. برای مشورت در این زمینه با کارشناسان املاک اول خونه تماس بگیرید.

نورپردازی در منزل | مجله دکوراسیون پرسپولیس کابین

سوالات متداول درباره “چگونه محوطه سازی کنیم
۱- مهم‌ترین عناصر طراحی برای محوطه سازی ویلا چیست؟
نورپردازی- ساخت آبنما- ساخت استخر – ساخت آلاچیق- تفکیک فضا در محوطه – انتخاب گل و گیاه زیبا و متنوع – ساخت باربیکیو در محوط
۲- اهمیت محوطه سازی برای ویلا چیست؟
زیباتر کردن نمای ویلا – بالاتر بردن ارزش ملک برای فروش – طراحی ساختمان به سبک امروزی
۳- نکات مهم در قرارداد محوطه سازی برای ویلا چیست؟
مشورت با تیم کارشناسی و طراح حرفه‌ای – بازرسی محل – انتخاب بهترین عناصر – تعیین بودجه و هزینه‌ها – ارزیابی موقعیت و شرایط آب و هوایی – قرارداد قانونی با تیم طراح
شرکت نرگس سبز افتخار دارد با مدیریت دکتر سقط فروش دارای دکتری لنداسکیپ با بیش از سی سال سابقه کاری و مجری کارشناس برنامه های صدا وسیما برنامه به خانه برمیگردیم و خونه من خونه تو و خانه مهر و خانه فیروزه ایی و… در شبکه سه و پنج و جام جم و در امور اجرای فضای سبز و روفگاردن و دیوارسبزعمودی یا گرین وال در خدمت رسانی هر چه سبز تر بودن زندگی شما عزیزان میباشد.
با نرگس سبز زندگی سبز را تجربه کنید.